Anne - BebekSağlık

Çocuklarda Burun Tıkanması ve Tedavisi

Çocuklarda burun tıkanması nasıl tedavi edilir? Soğuk havaların gelmesiyle beraber çocuklarda burun tıkanması daha sık görülmeye başlandı. Aslında burun tıkanıklığının tek sebebi grip vb. hastalıklar değil. Diğer nedenlerini ve nelerin iyi geldiğini hemen öğrenin.

Çocuklarda Burun Tıkanması Neden Olur?

Bebeklerde ve çocuklarda aşağıdaki başlıca sebeplerden ötürü burun tıkanıklığı görülebilir;

  • Grip, nezle ve alerji vb. soğuk algınlığı hastalıkları
  • Burun deliklerinin dolması
  • Geniz etinin büyük olması
  • Burundaki kıkırdak ve kemik eğrilikleri
  • Bademciklerin büyük olması

Ne İyi Gelir?

Çocuklarda burun tıkanması için alınacak tedbirler ve uygulanabilecek tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle çocuğunuz nefes almakta güçlük çekiyorsa çözümü internette araştırmaya devam etmeyi bırakmanız ve acilen bir hekime gitmeniz çok daha iyi olacaktır. Eğer çocuğunuzun hastalığı acil boyutta değilse aşağıdakileri uygulamaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler
Çocuklarda Burun Tıkanması ve Tedavisi

Çocuklarda Burun Tıkanması Doğal Tedavi

Burada sıralanan çoğu tedbir ve tedavinin yetişkinlerde de uygulanması mümkün. Ancak yetişkinlerde uygulanan burun tıkanıklığı tedavileri çocuklara uygulanamaz. Örnek olarak çocuklarda burun tıkanması bitkisel tedavi yollarına gidilebilir. Ancak yetişkinlerde olduğu gibi bitkisel çay vb. alternatif yöntemler, çocuklarda bilinçsiz bir şekilde uygulanamaz. Bu faydadan çok zarar getirir. Çünkü onların bedenleri oldukça hassas, bu nedenle bilinçsiz hareketlerden kaçınmalıyız. Bu yüzden kulaktan dolma veya internette bulduğunuz her yöntemi uygulamayın. İllaki bir çay, çorba içireceğim diyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Aşağıdaki çocuklarda burun tıkanması tedavi yöntemleri çoğunlukla soğuk algınlığı hastalıkları için geçerlidir, yukarıdaki diğer sağlık sorunları cerrahi müdahale gerektirebilir;

Öncelikle çocuğunuzu yatırdığınız yastığa göz atmalısınız. Çok düz yastıklar burun tıkanıklığı yaşayan çocuklara zorluk çıkarır. Burunu tıkayan sümükleri genizden aşağıya akması için yastığın altına hafif bir destek koyun. Unutmayın çok abartı bir yükseklik olmaması gerekmektedir.

Çoğu hastalıkta olduğu gibi burun tıkanıklığında da sıvı alımı önemlidir. Günlük alması gereken miktarda çocuğunuzun sıvı tüketmesine özen gösterin.

Ev içerisindeki hava özellikle kış aylarında kurudur. Burun mukozasının nemli olması gerektiği için evdeki havanın da nemli kalması gerekir. Çocuğunuzun bulunduğu odayı nemli tutmak için çocuğunuzun erişemeyeceği ve güvenli bir noktaya kaynamış su bırakabilir ve bu sayede buharıyla odayı nemlendirebilirsiniz. Bu noktada aşırıya kaçmayın, aşırı nem küflenmeye(rutubet) sebep olabilir. Küf ise çok daha farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Çocuğunuz sümkürebilecek bir yaşta ise mutlaka sümkürmesi için çabalayın. Burnunu sümkürürken tek deliğini kapatıp o şekilde sümkürmesini söyleyin. Belirli bir süre rahatlaması için sümkürme en iyi yöntemlerdendir.

Eğer çocuğunuz sümküremeyecek bir yaşta ise burun aspiratörü ile sümükleri çekebilir. Burun aspiratörü tasarımı itibariyle sümüklerin ağzınıza gelmesini önler. Bu konuda endişeniz olmasın. Her kullanımdan sonra mutlaka ılık su ve sabunla güzelce yıkayın.

Son olarak burundaki sümüklerin temizlenmesi ve daha steril hale gelmesi için tuzlu su uygulayabilirsiniz. Tuzlu suyu hazırlamak için kaynatılmış ve oda sıcaklığına gelmiş bir litre suya, 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Damlalıkla burun deliklerine 1-2 damlatın ve 1-2 dakika kadar bekletin. Bu ölçülere dikkat ederek günlük veya arada bir bu tuzlu serumunu uygulayabilirsiniz.

Burun Tıkanması

Çocuklarda burun tıkanması grip ve nezle gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa yukarıdaki yöntemler çocuğunuzu rahatlatabilecek yöntemlerdir. Diğer bahsi geçen sorunlarda kesinlikle bir hekime göstermelisiniz. Eğer grip ve nezle gibi bir hastalıktan ötürü burun tıkanıklığı var ve ileri boyutlara ulaştıysa, çocuğunuzu bu durumda da bir hekime göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu