Sağlık

Madecassol Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Madecassol krem sivilce, yara, yanık, cilt lekelerinde ve çatlaklarda kullanılan mucizevi bir kremdir. Genetik yatkınlığımız, beslenme alışkanlıklarımız, kullandığımız kozmetik ürünler, uyguladığımız cilt bakım rutinleri ve stres faktörü gibi etmenlerle cildimizde istemediğimiz pek çok problem oluşum gösterir. Bu problemler geç kalınmadan, doğru teknik ve uygun nitelikteki ürünlerle çözüme kavuşturulmadığında; daha geniş alanlara yayılım gösterip kronikleşebilir. Dolayısıyla da yüzümüzde; hiç istemeyeceğimiz bir görünüm meydana gelir. Bu yazımızda cilt problemleri için mucizevi bir bileşeni olan Madecassol kremi ve endikasyonlarını mercek altına alacağız…

madecassol
madecassol

Madecassol Krem Nedir?

Bayer firması tarafından 40 g alüminyum tüp formunda piyasaya sunulan Madecassol kremin etken maddesi Centella asiatica’dır. Haricen, topikal olarak uygulanan krem; yanık tedavisinde, cilt yüzeyinde oluşum gösteren çatlaklarda ve deri yüzeyinde gözlenen hasarların giderilmesinde etkin olarak kullanılır.

Medacassol Krem İçeriği

Etken maddesi Centella asiatica; 1 g Madecassol krem içerisinde 10 mg titre ekstresi şeklinde yer alır. Kremin içeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise saf su, glikol stearat sıvı parafin, terpen içeriği bulunmayan lavanta yağı, terpen içermeyen ıtır yağı ve propilen glikol’dur.

Madecassol içeriğini bu denli etkili kılan Centella asiatica; yoğunlukla Endonezya, Çin ve Hindistan gibi Asya kökenli ülkelerde yetişir. Kozmetik ve ilaç sanayisinde bir hayli popüler olan bu bitkinin bir diğer adı da; Gotu Kola’dır. Cilt yüzeyinde meydana gelen hasarların giderilmesinde, basit ve orta dereceli yanıkların tedavisinde ve aynı zamanda da sivilce izlerinin önlenmesinde son derece etkilidir. Buna ek olarak ilkel tıp metotlarında çok eski zamanlardan beri cüzzam, egzama, soğuk algınlığı, astım ve halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde de başvurulan bir bitkidir.

Madecassol Krem Ne İşe Yarar?

 • Basit ve orta dereceli olarak meydana gelmiş yanıkların tedavisinde etkilidir.
 • Uçuk tedavisinde kullanılabilir.
 • El yüzeyi ve ayak topuklarında meydana gelen çatlakların giderilmesinde fayda sağlar.
 • Yatak yaralarını giderir.
 • Cerrahi operasyonlar sonucu meydana gelen izlerinin iyileştirilmesinde etki gösterir.
 • Deri yüzeyindeki küçük çaplı çizik ve yaraların tedavisinde fayda sağlar.
 • Radyasyon tedavisi gören kişilerde oluşan deri yüzeyi hasarlarını tedavi eder.
 • Hızlı kilo verimi ve hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen çatlakları giderir.
 • Ağda sonrasında meydana gelen deri hasarlarını minimuma indirmek için Medicassol krem kullanılabilir.
 • Sünnet gibi genital bölge operasyonlarının ardından kullanılabilir.
 • Dövme uygulamalarının ardından cildi koruyucu ve ne onarıcı olarak kullanılır.
 • Lokal deri ülseri tedavisinde etkilidir.
 • Sivilce ve akne izlerinin giderilmesinde fayda sağlar.
 • Cilt yüzeyinde hücre onarıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Medicassol krem, aynı zamanda oldukça etkili bir nemlendiricidir. Günlük cilt bakım rutininde nemlendirici olarak yer alabilir.

Madecassol Kullanımı

Vücudunuzun gösterebileceği alerjik reaksiyonlara karşı, Madecassol kremi doktorunuz reçetelendirmediği takdirde kullanmamanızı tavsiye ederiz. Doktorunuzun tavsiye etmesi durumunda ise mutlaka, belirtilen doz ve uygulanım sıklığına bağlı kalarak uygulayınız. Bununla beraber Madecassol ilaç prospektüsü içeriğinde önerilen kullanım tavsiyesi; sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere problemli bölgeye, ince bir tabaka halinde uygulanması ve deri yüzeyi tarafından iyice emilmesinin sağlanması yönündedir.

İlgili Makaleler

Madecassol kremin kullanım alanlarından bir diğeri de her ne kadar; emzirmeye bağlı olarak oluşum gösteren meme ucu çatlakları olsa da, hamilelik ve emzirme süreçleri içerisinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Madecassol Fiyat 2021 Güncel

Bayer firmasının 40 g alüminyum tüp formunda satışa sunduğu Madecassol cream 2021 güncel fiyatı: 29.06 TL’dir. Normal reçeteli olarak satılan krem, SGK tarafından karşılanmaktadır.

Madecassol Zararları

İçeriğinde etken madde olarak bulunan Centella asiatica maddesine ve diğer yardımcı maddelere karşı duyarlılığı bulunan kişilerde, çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Böyle bir durumda Madecassol kremi kullandırmayı sonlandırıp, doktorunuzla temasa geçiniz. Bunun dışında seyrek olarak rastlanılan yan etkiler:

 • Uygulanan cilt yüzeyinde aşırı hassasiyet hissi,
 • Yoğun kaşıntı,
 • Cilt döküntüleri,
 • Kızarıklık,
 • Su dolu şekilde oluşum gösteren kabarcıklar.

Belirmiş olduğumuz yan etkilerin bir ya da birkaçının meydana gelmesi durumunda kullanımı sonlandırıp, bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulunmanızı öneririz.

Madecassol Karışım Önerileri

Madecassol Karışım
Madecassol Karışım

Madecassol Bepanthol Karışımı

Cildinize uygulayacağınız bu karışım; hücre yenilenmesini aktive ederek, çok daha canlı ve parlak görünen bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Gerekli malzemeler:

 • 1 tüp (40 g) Madecassol Krem
 • 1 tüp (30 g) Bepanthol Krem

Cam ve ağzı kapatılabilir bir kap içerisinde bir tüp Madecassol krem ile bir tüp Bepanthol kremi; homojen bir karışım elde edene dek karıştırın. Günde bir kez, her gece yatmadan önce cildinize uygulayın. Sürekli olarak kullanımı uygun değildir. 30 gün uygulanım sonucunda 30 gün kadar ara vermeniz tavsiye edilir.

Bepanthol Madecassol E Vitamini Karışımı

Bu karışımız adeta bir gençlik iksiri! Hücre yenilenmesi ve onarımını sağlayan, cilt lekelerini gideren ve aynı zamanda da nemlendirici özelliği bulunan karışımımız için gerekli malzemeler:

 • 1 tüp (30 g) Bepanthol Krem
 • ¼ oranında Madecassol Krem
 • 1 adet E vitamini ampulü

Cam ve ağzı kapatılabilir bir kap içerisinde yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemeleri bir araya getirip, iyice karıştırın. Geceleri uyumadan önce cildinize uygulayıp, bir saat kadar emilimini sağlayın ve ardından bir makyaj pamuğu yardımı ile nazikçe silin.

Madecassol C Vitamini Karışımı

Bu karışımınız cildin onarımını sağlarken; aynı zamanda nemlendirip canlı bir cilt görünümü kazanmanıza yardımcı olacak. İşte gerekli malzemelerimiz:

 • 1 tüp (40 g) Madecassol Krem
 • 1 tüp (30 g) Bepanthol Krem
 • 30 g vazelin
 • 1 adet C vitamini ampulü
 • 1 adet E vitamini ampulü
 • 10 damla Hindistan cevizi yağı

Cam ve ağzı kapatılabilir bir kap içerisinde, belirtilen ölçülerde malzemeleri bir araya getirin. Günde bir kez sabahları, nemlendirici şeklinde uygulayabilirsiniz.

Madecassol Krem Hakkında Merak Edilenler

Madecassol sivilceye iyi gelir mi?

Sivilce ve kabuklaşmış sivilce izlerinin tedavisi için etkin olarak kullanılan kremlerden biridir. Farklı krem ya da ilaçlarla karıştırılmadan günde iki kez uygulanabilir.

Madecassol egzamaya iyi gelir mi?

İçeriğinde yer alan Centella asiatica etken maddesi, Asya ülkelerinde yüzyıllardır egzama tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu sebeple egzama tedavisinde Madecassol kremi güvenle kullanabilirsiniz.

Madecassol memeye sürülür mü?

Emzirme döneminde, meme ucunda gözlenen çatlaklar için etkin bir bileşene sahip olan Madecassol krem; doktora danışılıp, onay alındığı takdirde kullanılabilir.

Madecassol sürdüm yüzüm kızardı ne yapmalıyım?

Kremin içeriğine alerjik bir reaksiyon göstermiş olmanız mümkün. Bu durumda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir. Fakat kızarıklık; kısa süre içinde kendiliğinden geçiyorsa ve ciddi bir boyutta değilse güneş ile temasa bağlı olarak meydana gelmiş olabilir. Bu sebeple Madecassol kremi sürdükten sonra, 2 saat kadar güneş ışınları ile temasa geçmemiz tavsiye edilmektedir.

Madecassol yüzümü yaktı ne yapmalıyım?

Bu durum yine cildinizin göstermiş olduğu bir alerjik reaksiyon olabileceği gibi, iltihaplı şekilde seyreden cilt hastalıklarında gözlemlenebilir. Madecassol krem kullanımı sonlandırarak, doktorunuza başvurunuz.

Madecassol kantaron yağı ile kullanılır mı?

Doku onarıcı özelliği sebebiyle yanık tedavisinde dönüşümlü olarak uygulanabilirler. Fakat karıştırılmaması tavsiye edilir.

Madecassol krem kortizon içerir mi?

Madecassol krem prospektüsünde kortizon bulundurduğuna dair herhangi bir ibare yer almamaktadır.

Madecassol Krem Kullananlar Yorumluyor

E.R. adlı kullanıcı: Sivilce izleri için daha iyisinin henüz icat edilmediği mucize krem.

J.T. adlı kullanıcı: Özellikle kış aylarında cildim baya problemli bir hal alıyor. Yeni arayışlar içerisindeyken kendisini keşfettim. Hücre yenileyici etkisi varmış, çok yüksek fiyatlara satılan kozmetik kremlerden önce kendisine bir şans verilmeli.

M.Ö. adlı kullanıcı: Nemlendirici olarak kullanıyorum. Tam bir nem bombası olmasına rağmen, kesinlikle yağlı bir his bırakmıyor.

S.A. adlı kullanıcı: Hamilelikte baya çatlaklarım oluşmuştu, tabii bir de sezaryen izi var. Bir sürü krem denemiştim; hiç umudum olmadan Madecassol kremi de denedim, fakat beni gerçekten şaşırttı. Hızlı sonuç veren ve de çok güzel kokan bir krem.

L.G. adlı kullanıcı: Uçuk için bire bir.

Madecassol krem hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için https://www.bayer.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmından iletebilir, sitemizi arkadaşlarınıza da önerebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Her türlü operasyon sonrası en çok tercih edilenlerden gerçekten…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu